Dziś mamy 30 grudnia 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:
10 marca 2022

200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego. Miał siedem sióstr i jednego brata

fot. pow.

fot. pow.

10 marca mija 200 rocznica śmierci Józefa Wybickiego, którego# Sejm RP wybrał na jednego z Patronów Roku 2022.

Józef Rufin Wybicki urodził się 29 września 1747r. w Będominie. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Miał siedem sióstr i jednego brata. Na skutek śmierci stryja Franciszka, który opiekował się nim i jego rodziną, Wybicki bardzo szybko się usamodzielnił.

Wszechstronnie uzdolniony, chciał być pisarzem i prawnikiem. Warto wiedzieć, że Wybicki jest autorem wielu tragedii, komedii i oper. Pisał także wiele utworów, w których krytykował nieudolność rządzących. Jednak jego najbardziej znanym utworem jest Mazurek Dąbrowskiego - polski hymn narodowy. Ten utwór zapewnił mu miejsce w narodowym panteonie. Jednocześnie sprawił, że inne dokonania zostały zepchnięte w cień.

Wybicki był wielokrotnym posłem na Sejm, jednym z inicjatorów Konfederacji Barskiej i współorganizatorem Insurekcji Kościuszkowskiej był także uczestnikiem prac wdrażających Konstytucję 3 Maja.

Żenił się dwukrotnie. Pierwszą żonę – Kunegundę Drwęską poznał w Margonińskiej Wsi koło Margonina. Małżeństwo trwało niespełna dwa lata. Jego 17 lat starsza żona zmarła. Pięć lat później Wybicki ożenił się drugi raz z młodszą o 10 lat Esterą Wierrusz-Kowalską, z którą doczekał się trojga dzieci.

Na skutek upadku powstania kościuszkowskiego Józef Wybicki był zmuszony udać się na emigrację. Wyjechał do Paryża. W tym czasie zaczęły się tworzyć Legiony Polskie.

Wybicki dołączył do oddziałów i w atmosferze nadziei i patriotyzmu w mieście Reggio nellʹEmilia napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, nazwaną później Mazurkiem Dąbrowskiego. Pierwszy raz pieśń została wykonana na uroczystości ku czci generała Dąbrowskiego, stojącego na czele utworzonych w styczniu 1797 roku we Włoszech Legionów Polskich.

Ta patriotyczna pieśń od razu zdobyła niezwykłą popularność wśród żołnierzy i części polskiej emigracji, a później także całego polskiego społeczeństwa. To w tym właśnie utworze Wybicki przekazał pragnienia i nadzieje na odzyskanie niepodległości. Towarzyszyły one spotkaniom patriotów, zrywom powstańczym, zagrzewała do walki, a w polskich domach jej melodię wygrywały zegary i pozytywki.

W 1918 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Mazurek Dąbrowskiego był uważany za hymn odrodzonej ojczyzny. W roku 1927 stał się oficjalnie hymnem Rzeczypospolitej Polskiej.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle – Filia w Paterku

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 49 35

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Sylwestrowa domówka w stylu premium. Idealne rozwiązanie

Sylwester w domu nie musi oznaczać pidżam i popcornu# (choć szanujemy ten vibe). To szansa, by zamienić swoje cztery kąty w najbardziej ekskluzywny klub w mieście – z tym, że selekcja gości jest ściśle kontrolowana (Twoja lista znajomych) i nie ma problemu z kolejką do baru! Dla osób ceniących jakość i komfort, sylwester w domowym wydaniu to idealne rozwiązanie, pozwalające na połączenie intymności z wyrafinowanymi wrażeniami estetycznymi.

(czytaj więcej)
0

Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak #każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)