Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
08 stycznia 2025

"Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza". Wsparcie dla uzdolnionych uczniów

Spotkanie z ubiegłorocznymi stypendystami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Spotkanie z ubiegłorocznymi stypendystami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Ponad pół tysiąca uczniów# techników i szkół branżowych otrzyma stypendia w ramach marszałkowskiego projektu „Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza”. Wsparcie finansowe trafi także do uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i humanistycznych – łącznie w tym roku nagrodzimy ponad 1,6 tys. prymusów.

– Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał. Pieniądze w ramach programu Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza to środki, które pomogą w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów różnych dziedzin – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Projekt stypendialny realizujemy w oparciu o środki z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. W roku szkolnym 2024/2025 wsparcie trafi do 520 uczniów regionu. Wysokość stypendium wynosi od 200 do 500 złotych miesięcznie. Wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania.

Wśród szkół z największą liczbą stypendystów są Zespół Szkół w Mogilnie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie w powiecie chełmińskim, Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy i Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie (powiat toruński).

Lista stypendystów z powiatu nakielskiego w załączeniu.

Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza w liczbach:

  • stypendia trafią do 520 młodych
  • wśród nich 420 to uczniowie techników, a 100 szkół branżowych
  • wysokość wsparcia wynosi od 200 do 500 złotych miesięcznie
  • stypendium wypłacane jest przez 10 miesięcy.

W ubiegłym roku stypendia odebrało 1,2 tysiąca prymusów. Zobacz Ambitni, pracowici, uzdolnieni – spotkanie z prymusami

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)