Międzynarodowy Dzień Alarmowego Numeru 112. Obchodziliśmy 11 lutego

fot. KPUW
11 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy# Dzień Numeru Alarmowego 112. W kujawsko-pomorskim przyjęto ponad 1 290 mln zgłoszeń alarmowych w 2024 roku.
Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Pod tym numerem telefonu można zgłosić wszelkie sytuacje, w których zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie.
Wczorajszy dzień był doskonałż okazją, aby przypomnieć, jak ważna jest znajomość zasad korzystania z tego numeru oraz jak działa system ratownictwa w Polsce i Europie. Numer alarmowy 112 to jednolity numer obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest zapewnienie szybkiego kontaktu z odpowiednimi służbami ratunkowymi – pogotowiem, strażą pożarną i policją, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.
Numer alarmowy 112 służy wyłącznie do zgłaszania nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub mieniu, takich jak wypadki drogowe, pożary, nagłe zasłabnięcia i utrata przytomności, przestępstwa i akty przemocy, zagrożenia środowiskowe (np. powodzie, wycieki niebezpiecznych substancji).
Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 Wojewoda Michał Sztybel odwiedził dziś Kujawsko-Pomorskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie zaznaczył kluczową rolę operatorów numeru w ratowaniu życia.
„W naszym Centrum Powiadamiania Ratunkowego rozmawialiśmy dziś o wyzwaniach, o trudnej pracy, ponieważ od decyzji operatorów zależy życie innych ludzi. Bardzo dziękuję za ich pracę.” - powiedział Wojewoda.
Statystyki zgłoszeń na numer alarmowy 112 w 2024 roku w województwie kujawsko-pomorskim są następujące:
Ilość zgłoszeń obsłużonych w roku 2024
• 1 230 406
• 797 061 zgłoszeń niezasadnych
Ilość zdarzeń przekazanych do służb
• Policja: 194 723
• PRM: 174 758
• PSP: 25 253
• W sumie 40 964 zgłoszeń przekierowanych do innych służb
W CPR Kujawsko-Pomorskim w 2024 roku gościło ponad 400 osób. Na blisko 30 zorganizowanych wyjazdach pojawiły się stanowiska informacyjno-edukacyjne. Przedstawiciele CPR gościli m.in. w szkołach, przedszkolach, Domach Seniora, świetlicach oraz imprezach planerowych.
Materiał: KPUW
Czytaj również
- Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto
- "Sportowa Polska – Edycja 2024". Częściowe rozstrzygnięcie wniosków
- Debiut Kacpra w drużynie seniorów. Praca z młodzieżą przyniosła efekty
- Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku
- 100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!